Kariyer yönetimi sizin sorumluluğunuzdur. Bir şeyleri gerçekleştirme gücüne sahipsiniz. Terfi veya fırsatın ayağınıza gelmesini beklemek işe yaramaz. Bir şey istiyorsanız, onu almak için zaman ve çaba harcamalısınız. İyi şeyler, harekete geçenlerin başına gelir.

Şu anda neredesiniz?

Nerede olmak istiyorsunuz?
Nerede olduğunuzu bilmenin yanı sıra, her zaman geleceği de düşünmelisiniz. Kariyer hedeflerinizi gözden geçirin. Hedef belirlemediyseniz, sizin tanımınızla kariyer başarısına ulaşmak için hedefler düşünün. Kendi kariyerinizin yöneticisi olmanızın bir parçası da hedef belirlemektir.

Hedeflerinizi belirleyin

Planınızı yapın

Planı gerçekleştirmek
Bugünün dünyasında ileriye geçmek sıkı çalışmayı ve kendini adamayı gerektirir. İşi kimse sizin için yapmaz. Kariyerinizi doğru yönde götürmek için aşağıdaki taktiklerden bazılarını deneyin.

Akıl hocası bulun

Kendinizi konumlandırmak
Bir marka olsaydınız, misyon açıklamanız ne olurdu? Kim olduğunuzu ve neden ibaret olduğunuzu özetleyen tek bir cümle nedir? Kendi yaklaşımınızı oluşturmak için bunları düşünün:
Kalabalıktan sizi ayıran nedir?
Sizin için uygun olan konum nedir?
İdeal işiniz nedir?
Tutkunuz nedir?
En iyi beceri ve nitelikleriniz neler?
5-10 yıl içinde nerede olmak istiyorsunuz?
Neden benzersizsiniz?


Kendinizi konumlandırdıktan sonra, pazarlama stratejinizi planlayın. İsminizi nasıl duyuracaksınız? Telefonla, e-postayla, toplantıyla mı olacak? İsminizi insanlara duyurmanın yollarını bulun.

Bağlantılar, bağlantılar, bağlantılar 
Basit tanımıyla, ağ kurma, kariyerinize yardımcı olabilecek kişilerle bağlantı kurmak, toplanmak ve ilişki geliştirmektir. Kimi tanıdığınız ve tanımanızın size getireceği faydalarla ilgilidir. Başarılı olmak istiyorsanız, ağ kurmak kariyer planınızın bir parçası olmalıdır.

Başarı için ipucu
Ağ kurmak, yalnızca iş arayanlar için değildir. Yeni bir iş bulmanın en iyi yolu olsa da, ağ kurmak kariyer hareketi ve ilerlemek için elzemdir.


Ağ kurmak herkes içindir

Ağınızı oluşturmak

İnternet üzerinde iş ağı kurmak

Web bilginiz nasıl?

Başarı için ipuçları
Kendinizi Google’da arayın. Google’da arama hanesine isminizi hiç girmediyseniz, şimdi yapın. Web’de nasıl gösterildiğinize bakın. Gördüklerinizden memnun değilseniz, aramanın başına olumlu, profesyonel bağlantılar koymanın yolları vardır.


Bağlantılarınızı düzenleyin
İş ağı listesinizi kurduktan sonra, onları düzenli tutun. Ağınızı izlemek için kendi sisteminizi geliştirin. İsim, unvan, görev, işveren, hobiler, sektör, mesleki grup, nereden tanıştığınız, nerede tanıştığınıza göre düzenleyebilirsiniz. Sisteminize, bu kişilerle olan etkileşiminizi de ekleyin –en son ne zaman görüştünüz veya konuştunuz, ne hakkında konuştunuz, bir şey istediniz mi– ve diğer ilgili detaylar.

Bağlantılarınızı harekete geçirin

Öğrenmeye devam edin


© 2014 Manpower İnsan Kaynakları Ltd Şti. Tüm hakları saklıdır.