Mükemmel bir mülakat geçirmenin bir formülü olmasa da görüşmelerden başarıyla çıkan adaylar genellikle, potansiyel işverenlerinin yaptığı işler ve üstlenecekleri görevler hakkında önceden araştırma yapmış ve kendi deneyimlerini işverenin gereksinimlerine uyarlamış olanlardır.

Araştırma

Mülakat yapacağınız şirket hakkında, adı ve adresinden daha fazla bilgi edinmeniz, yapacağız görüşmede daha fazla etki bırakma olasılığınızı arttırır. Şirket hakkında ve üstleneceğiniz görevle ilgili birçok bilgiyi, eğer sizi yönlendiren kişi ya da var ise danışmanınızdan temin edebilirsiniz. Danışmanlık şirketleri şirketi ve şirketin yaptığı işin özelliklerini bildiklerinden, size ayrıntılı bir iş tanımı sağlayabilirler. Diğer bilgiler şirketin Internet sitesinden bulunabilir veya doğrudan şirketten temin edilebilir. İlk araştırmalarınızda yanıtsız kalan sorular mülakatta sorulabilir. Ancak, temel sorular, araştırmanızın eksik olduğunu ortaya çıkarır – araştırmalarınızı akıllıca yaptığınızdan emin olun.

Göreve ne kadar uyduğunuzu analiz edin

Belirli bir görev açısından, deneyiminizi ve niteliklerinizi gözden geçirin. İşverenin aradığı yetenekleri seçin ve bu yetenekleri sergilediğiniz durumlardan örnekler verecek şekilde hazırlanın.

Mülakat günü

Yaptığınız hazırlık ve araştırmalar, mülakat günü iyi bir noktadan başlamanızı sağlayacaktır. Mülakat yerine erken gidin ve iş görüşmesine uygun giyinin. Kendinizle ilgili orada bırakabileceğiniz bazı bilgilerin olması faydalı olur; CV’niz, bazı referanslar veya işinizle ilgili bazı örnek çalışmalar gibi. Bunlar mülakatın odak noktasını oluşturabilir. Ayrıca, görüşmecilere sizi hatırlatacak somut bir şeyler bırakmanıza olanak verir.

Mülakattan sonra

Mülakattan hemen sonra birkaç dakika ayırarak, olay henüz hafızanızda tazeyken görüşmenin bir özetini çıkarın: görüştüğünüz kişilerin adları ve iş ile ilgili sorumlulukların tanımı gibi. Mülakatın iyi geçen yönleri ile size sorun çıkaran yönlerini yazın (eğer sizi ararlarsa, bu analiz bir sonraki görüşmenizin çok daha başarılı geçmesine yardımcı olacaktır; eğer aramazlarsa, bir başkası ile yapacağınız görüşmeye daha iyi hazırlanmış olursunuz).

© 2014 Manpower İnsan Kaynakları Ltd Şti. Tüm hakları saklıdır.